КОНЦЕПЦІЯ ОСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Бахмутського коледжу мистецтв
імені Івана Карабиця
у сфері вищої освіти України
освітньо-кваліфікаційний рівень «Молодший спеціаліст»
галузь знань 02 «Культура і мистецтво»
спеціальність 025 (5.02020401) «Музичне мистецтво»
ліцензований обсяг прийому 100 осіб
РОЗДІЛ І
Загальна характеристика та перспективи розвитку регіону щодо потреби у фахівцях
спеціальності 025 (5.02020401) «Музичне мистецтво»
Соціальна інфраструктура північної частини Донецького регіону, який обслуговує Вищий навчальний заклад комунальної форми власності «Бахмутський коледж мистецтв імені Івана Карабиця» (далі – Коледж), є важливою функціональною підсистемою, що пов’язана з безпосереднім задоволенням потреб населення, і одночасно виступає елементом інфраструктури ринку культурно-мистецьких послуг. Через те, що соціальна інфраструктура безпосередньо забезпечує обслуговування різних потреб людини, її можна характеризувати як комплекс галузей народного господарства, що виконують соціально-економічні функції, задоволення матеріальних і духовних потреб населення, створення нормальних умов життєдіяльності.
Культура, мистецтво, освіта є складовими соціальної інфраструктури, їх головним завданням у суспільстві є формування інтелектуальних, моральних і духовних якостей особистості, що з економічного боку сприяє підвищенню продуктивності праці та якості робочої сили.
Коледж є одним з основних постачальників мистецьких кадрів для позашкільних спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (далі – ПСМНЗ), палаців культури, позашкільних закладів естетичного виховання й дозвілля дітей та юнацтва, творчих колективів регіону.
Випускники Коледжу мають повертатися в рідні міста і селища досвідченими викладачами і виконавцями, здобувши знання і досвід у провідних вищих навчальних закладах країни в галузі мистецтв, адже продовжують навчання у Київському національному університеті культури і мистецтв, Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського, Харківському державному університеті мистецтв ім. І.П.Котляревського, Дніпропетровській консерваторії ім. М.Глинки, Національному педагогічному університеті ім. М.П.Драгоманова та багатьох інших вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Контингент студентів Коледжу формується зі студентів за спеціалізаціями:
«Фортепіано»;
«Народні інструменти»;
«Оркестрові струнні інструменти»;
«Оркестрові духові та ударні інструменти»;
«Естрадний спів»;
«Хорове диригування»;
«Теорія музики»
Викладацький корпус шкіл естетичного виховання складає більше 2000 осіб. Тим не менше, їхнє кадрове забезпечення залишається проблемою. Загальна потреба в педагогічних працівниках ПСМНЗ тільки північної частини Донеччини, за даними на вересень 2016 року, склала 50 одиниць. Багато шкіл не в змозі відкрити нові відділення через відсутність фахівців (особливо це стосується духових відділень), не в змозі вести роботу по оновленню педагогічних колективів за рахунок молодих фахівців. Школи відчувають потребу у викладачах з класів гітари, музично-теоретичних дисциплін, духових інструментів, концертмейстерів.
Коледж є одним з найстаріших мистецьких навчальних закладів в Україні, існує з 1903 року, що підтверджується архівними та музейними матеріалами.
Коледж забезпечений штатом кваліфікованих працівників, постійно оновлює своє матеріально-технічне та навчально-методичне забезпечення. В училищі діють шість виконавських колективів, до складу яких входять студенти та викладачі училища: симфонічний, камерний, духовий оркестри, оркестр народних інструментів, хор. В творчому житті бере активну участь велика кількість ансамблевих колективів (вокальних ансамблів, ансамблів духових, струнних та народних інструментів).
Згідно з щорічними планами роботи управління культури і туризму Донецької ОДА на базі Коледжу проводяться конкурси «Бахмутьска весна» в рамках Обласної школи виконавської майстерності.
АМУ ім.І.Карабиця є ініціатором традиційного конкурсу Української музики імені Івана Карабиця, почесним головою журі якого є академік, композитор Мирослав Скорик. Конкурс відбувається за підтримки професора НМАУ ім.П.І.Чайковського М.Д.Копиці-Карабиць, та входить до Асоціації музичних академічних конкурсів (Україна).
Традиційними є Фестивалі пам’яті видатного випускника закладу, композитора Євгена Мартинова.
Викладачі Коледжу, особливо голови навчально-методичних структурних підрозділів (предметно-циклових комісій) беруть активну участь у навчально-методичній роботі, дають відкриті заняття, майстер-класи для викладачів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, читають лекції на курсах підвищення кваліфікації.
Коледжи є невід’ємною проміжною ланкою триступеневої системи мистецької освіти, що прокладає місток між спеціалізованими початковими мистецькими навчальними закладами та мистецькими вищими навчальними закладами України ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Коледж нагороджений Почесною Відзнакою Академії Мистецтв України за підготовку професійних кадрів для галузі культури держави.
Враховуючи вищесказане, ВНЗ КФВ «Бахмутський коледж мистецтв імені Івана Карабиця» має всі підстави й надалі забезпечувати державне замовлення щодо підготовки фахівців у межах ліцензованого обсягу 100 осіб.
Історична довідка
Коледж є одним із найстаріших мистецьких навчальних закладів в Україні, заснований в 1903 році випускницею Віденської консерваторії А.Мерейнес, про що свідчать такі архівні та музейні документи, як:
-
Лист-звернення А.Мерейнес на ім’я губернатору Єкатеринославської губернії від 18.08.1902 (вхідний №8726);
-
Лист-узгодження про відкриття музичних курсів з Міністерством Внутрішніх Справ від 14.09.1902 (вхідний №10422/1356 від 24.09.1902);
-
Лист-узгодження Імператорського Музичного Товариства від 24.10.1902 (№111469/1487);
-
Статут музичних курсів, затверджений 26.10.1902 («за міністра внутрішніх справ, сенатор… (підпис нерозбірливий)»);
-
Лист Департаменту загальних справ МВС губернатору Єкатеринославської губернії від 31.10.1902 (№11957);
-
Лист-свідоцтво про відкриття музичних курсів Єкатеринославського губернатора від 02.06.1903 (№3421);
-
Титул архівної справи за клопотанням А.Мерейнес про дозвіл їй на відкриття в м. Бахмут музичних курсів Департаменту загальних справ МВС від 06.06.1903 (Фонд. 1284 №187, арх.№336-1902/03;
-
Рішення виконавчого комітету Артемівської міської ради від 02.04.2008 №256 «Про уточнення дати утворення Артемівського музичного училища імені Івана Карабиця…».
Історичні документи, архівні справи, що збереглися, свідчать про те, що першою назвою навчального закладу була «Музичні курси Адель Мерейнес в місті Бахмут». Разом з реформами в державі, назва закладу трансформувалась: орієнтовно з 1926 року, після перейменування міста з Бахмут на Артемівськ, заклад в тому числі отримав статус технікуму й назвався «Артемівський музичний технікум». Документи про перейменування закладу в «Артемівське музичне училище» не збереглися. З 01.08.1944 (з цього часу наявні книги наказів по закладу) заклад має назву «Артемівське державне музичне училище». У зв’язку з переведенням фінансування закладу з державного бюджету на місцеві рівні, з 90-х років ХХ сторіччя заклад знов має назву «Артемівське музичне училище» до присвоєння рішенням Кабінету Міністрів України імені випускника закладу, композитора І.Ф.Карабиця. З 2004 року заклад має назву «Артемівське музичне училище імені Івана Карабиця».
У зв’язку з поверненням у 2016 році місту історичної назви, рішенням Голови Донецької ОДА, керівника обласної ВЦА та реформуванням системи вищої освіти України, з 29.12.2016 заклад перейменовано у Вищий навчальний заклад комунальної форми власності «Бахмутський коледж мистецтв імені Івана Карабиця».
За більше. ніж 110 років існування Коледжем підготовлено понад шість тисяч фахівців (більш точну інформацію встановити неможливо у зв’язку з відсутністю архівних документів до 01.04.1944, часів Другої Світової Війни).
РОЗДІЛ ІІ
Загальна характеристика БКМ ім.І.Карабиця
Коледж – вищий навчальний заклад (комунальної форми власності) І-го рівня акредитації, початкового рівня вищої освіти, підпорядкований Донецькій обласній раді (безпосереднє керування Коледжем здійснює управління культури і туризму Донецької обласної державної адміністрації), Міністерству культури України, є юридичною особою, має самостійний баланс, бюджетний і розрахунковий рахунок.
Коледж діє на підставі Статуту, який погоджено Загальними зборами трудового колективу, управлінням культури і туризму Донецької ОДА та затверджено розпорядженням голови Донецької облдержадміністрації, керівником обласної військово-цивільної адміністрації.
Відповідно до рішень ДАК України Коледж визнано акредитованим за статусом вищого закладу освіти І-го рівня акредитації. Ліцензований обсяг прийому – 100 осіб.
Строк дії ліцензії та сертифікату безстроковий.
Коледж здійснює підготовку фахівців за денною формою навчання в Галузі знань 02 «Культура і мистецтво» (до 25.12.2015 – Напряму 0202 «Мистецтво») зі спеціальності 025 (до 25.12.2015 - 5.02020401) «Музичне мистецтво».
Коледж навчає студентів основам педагогічної майстерності та гри на музичних інструментах і має репутацію в Україні одного з навчальних закладів, які вирізняються високою якістю підготовки фахівців.
Коледж є одним з центрів мистецтва в місті та області.
Управління Коледжем здійснює директор Паржицький Вячеслав Вячеславович, який діє на підставі положень контракту, укладеного між ним i Донецькою обласною Радою, затвердженого головою Ради 15.03.2010. Працює на цій посаді з 2004 року в якості виконуючого обов’язки, та з 2005 року в якості директора навчального закладу.
Навчальний процес забезпечується викладацьким складом (64 штатних одиниць викладачів та 18 концертмейстерів), який працює на 10 циклових комісіях, з яких 7 - випускаючі. З них за наслідками атестації 45 спеціалістів вищої категорії, 19 викладачам присвоєно педагогічне звання «викладач-методист». Переважна більшість викладачів окрім власне педагогічної, здійснює інтенсивну методичну, концертно-виконавську та творчу діяльність.
Наявність досвідченого викладацького складу дає змогу в достатній мірі реалізовувати головні завдання діяльності Коледжу, про що свідчать результати державних іспитів за оцінкою ДЕКК і результати виступів студентів на конкурсах. За останні п’ять років студенти училища отримали більше чотирьохсот лауреатських звань та нагород.
Програма освітньої діяльності училища передбачає:
-
забезпечення відповідності навчального закладу сучасним вимогам за рівнем матеріальної бази, науково-педагогічних кадрів, бібліотечного фонду, соціальної інфраструктури, тощо;
-
сприяння реалізації принципів демократизації та гуманізації освіти;
-
забезпечення відповідності змісту освіти до постійно зростаючих вимог суспільства, його культурного розвитку;
-
запровадження нових форм, методів і технологій навчання;
-
поглиблення взаємозв’язку теоретичної і практичної підготовки студентів;
-
модернізацію навчально-виховного процесу, постійне удосконалення науково-методичного забезпечення лекційних, практичних, семінарських, індивідуальнихзанять, самостійної роботи студентів.
З метою підготовки висококваліфікованих кадрів для галузі культури і мистецтва в Коледжі:
-
впроваджено систему контролю знань та вмінь студентів, яка передбачає комплексний підхід в оцінюванні рівня їх навчальних досягнень з обов’язковим врахуванням якості змісту відповіді (цілісність, повнота, логічність, обґрунтованість), якості знань (осмисленість, глибина, гнучкість, системність, узагальненість, міцність), ступеня сформованості навчальних та фахових умінь і навичок, рівня володіння розумовими операціями (вміння аналізувати, синтезувати, порівнювати, абстрагувати, класифікувати, узагальнювати, робити висновки тощо); рівня виявлення творчості та самостійності у розв’язанні навчальних завдань.
-
з 2008 року Коледж входить до навчального комплексу Національної Музичної Академії України імені П.І.Чайковського (відповідно до рішення наукової ради НМАУ ім.П.І.Чайковського).
Національне виховання здійснюється через:
-
забезпечення культурного і духовного розвитку особистості, виховання студентської молоді в дусі патріотизму і поваги до Конституції України;
-
стимулювання у молоді прагнення до здорового способу життя;
-
формування у молоді потреби і вміння жити в громадянському суспільстві, духовності та фізичної досконалості, моральної, художньо-естетичної, трудової, екологічної культури;
-
прищеплення здатності до самостійного мислення, суспільного вибору і діяльності, спрямованої на процвітання України;
-
сприяння розвитку мовної культури громадян, виховання поваги до державної мови та мов національних меншин України, толерантності у ставленні до носіїв різних мов і культур;
-
реалізацію мовної стратегії шляхом комплексного і послідовного впровадження просвітницьких, науково-методичних, роз’яснювальних заходів;
-
забезпечення становлення громадянина і патріота, консолідації суспільства на засадах пріоритету прав особистості, зменшення соціальної нерівності;
-
формування почуття відповідальності за власний добробут та стан суспільства.
В Коледжі забезпечується рівний доступ до здобуття освіти через:
-
запровадження ефективної системи інформування громадськості;
-
створення умов для одержання вищої освіти на конкурсних засадах;
-
дотримання правових норм надання освіти за рахунок бюджетів усіх рівнів та коштів юридичних та фізичних осіб;
-
розширення можливостей здобуття вищої освіти за рахунок індивідуального кредитування;
-
створення умов для навчання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей-інвалідів;
-
інтегрування з іншими мистецькими навчальними закладами різних рівнів, з метою входження до навчально-наукових комплексів з провідними вищими навчальними закладами відповідного профілю (без втрати юридичної самостійності).
Концепція визначає першочерговими завданнями – виховання студентської молоді в дусі українського патріотизму, поваги до національних, історичних, культурних цінностей України, принципів загальнолюдської моралі, підготовки до свідомого життя між усіма народами.
РОЗДІЛ ІІІ
Можливості Коледжу щодо надання освітніх послуг за спеціальністю 025 (5.02020401) «Музичне мистецтво»
Матеріально-технічна база навчального процесу
Матеріально-технічна база Коледжу в достатній мірі відповідає вимогам щодо підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст».
Підготовка спеціалістів за спеціальністю “Музичне мистецтво” забезпечена достатньою кількістю музичних інструментів, навчально-методичної літератури, технічних засобів та іншого обладнання.
На балансі училища знаходяться 53 фортепіано, 6 роялів, 147 народних інструментів, 83 струнних інструменти, 63 духових і ударних інструментів.
Для роботи студентів обладнано кабінети з дисциплін гуманітарної та соціально-економічної підготовки, фахових дисциплін згідно з вимогами навчального плану. Коледж має 2 навчальні корпуси і гуртожиток загальною площею 7480,5 кв. м. Площа навчального корпусу складає 3890,9 кв.м. Площа навчального корпусу №2 складає 1501 кв.м.
Гуртожиток (загальна площа 2088,6 кв. м.) на 200 місць забезпечує всіх іногородніх студентів житлом. Кімнати мають площу в середньому 17,3 кв.м. Кімнати двох- та трьохмісні, обладнані всім необхідним для якісного відпочинку студентів. Гуртожиток забезпечений необхідною кількістю приміщень для організації дозвілля студентів:
-
кімната самопідготовки;
-
спортивна кімната;
-
актова зала на 80 місць;
-
камера зберігання речей;
-
сушильна кімната та ін.
В холі гуртожитку – кінозал на 30 місць.
Гаряче водопостачання здійснюється за допомогою сучасних установок нагріву води - бойлерів (централізоване гаряче водопостачання в м. Бахмут відсутнє). Робота гуртожитку ведеться відповідно до планів, які складаються на навчальний рік і на місяць. У планах знаходять своє відображення організаційні питання, виховна робота, збереження майна гуртожитку, підтримання належного санітарного стану тощо. Виховну роботу проводить вихователь, який має відповідну педагогічну освіту та достатній досвід роботи.
В навчальному корпусі та гуртожитку встановлено протипожежну сигналізацію з виводом на пульт пожежної охорони, обладнану гучномовною системою сповіщення про надзвичайну ситуацію.
Загальний фонд бібліотеки Коледжу становить понад 30000 примірників.
Забезпечення студентів спеціальності навчальною літературою з циклу гуманітарних та соціально-економічних дисциплін становить 100%, з циклу дисциплін фундаментальної та професійно орієнтованої підготовки – 100%, з циклу дисциплін професійно-практичної підготовки – 100%.
Бібліотека Коледжу передплачує фахові періодичні видання, має власний web-сайт.
Для проведення занять з музично-теоретичних дисциплін в Коледжі працює фонотека та лабораторія звукозапису.
Аудиторії обладнані телевізорами, DVD- та CD-програвачами для прослуховування музичних творів, перегляду навчальних музичних програм.
В Коледжі налічується 27 комп'ютерів, комп’ютерний клас.
Заняття з фізичної культури та фізичного виховання проводяться в спортивній залі навчального корпусу площею 148,6 кв.м., обладнаною 12 силовими тренажерами та комплексами.
Стан соціальної сфери та умови праці й навчання регулюються Колективним договором та Правилами внутрішнього розпорядку та відповідають існуючим санітарно-гігієнічним нормам.
В Коледжі приділяється належна увага питанням охорони праці та навчання. Ці питання обумовлені в Колективному договорі, який укладено між профспілковою організацією та адміністрацією училища та затверджено органами місцевого самоврядування встановленому Законодавством порядку, періодично розглядаються на зборах трудового колективу. Наявне окреме Положення, що регулює діяльність з охорони праці. Згідно з законом України “Про охорону праці” в Коледжі розроблені нормативні положення з охорони праці та навчання. Постійно проводиться робота з виконання заходів, щодо дотримання умов праці і навчання згідно з вимогами, передбаченими колективним договором.
Медичне обслуговування студентам надається поліклінікою ЦРЛ м. Бахмут.
Стипендіальне забезпечення здійснюється з дотриманням вимог Постанов КМ України, згідно з Порядком нарахування стипендіального забезпечення, що розроблені Педагогічною радою разом з органами Студентського самоврядування, рейтинговими списками студентів. До того, обдаровані студенти АМУ ім.І.Карабиця традиційно отримують різноманітні стипендії (Донецької обласної ради, іменні стипендії тощо).
Крім того, з метою підвищення життєвого рівня та заохочення успіхів у навчанні, участі у громадській, спортивній та концертній діяльності, до 10 відсотків коштів, передбачених для виплати стипендій Коледж використовує для надання матеріальної допомоги та заохочення студентам, які навчаються за державним замовленням.
Соціально незахищені студенти під час літніх канікул одержують безкоштовні путівки на оздоровлення за рахунок коштів міського та обласного бюджету.
Навчально-методичне забезпечення
Освітня діяльність училища ґрунтується на концептуальних засадах Національної доктрини розвитку освіти, Законів України «Про освіту», «Про вищу освіту», Державній національній програмі «Освіта» (Україна XXI століття). Вона передбачає поступове і неухильне покращення рівня підготовки спеціалістів з ліцензованих напрямів і спеціальностей за рахунок покращення матеріально-технічної бази, кадрового забезпечення навчально-виховного процесу, його методичного забезпечення, удосконалення форм і методів навчальної і виховної роботи.
Освітня система Коледжу безперервно модернізується і спрямована на:
-
урахування принципів гуманізації, демократизації, науковості, практичності;
-
оновлення змісту освіти з урахуванням нових державних, галузевих і училищних стандартів освіти;
-
розробка нових освітньо-професійних програм та програм навчальних дисциплін.
Коледж створює умови для розвитку обдарованої молоді, вивчає ринок освітніх послуг та потреб замовників спеціалістів культури і мистецтв з метою відкриття нових спеціальностей і нових спеціалізацій.
Методичне забезпечення навчального процесу знаходиться в стадії постійного оновлення для того, щоб відповідати змісту навчання, визначеному державними Стандартами освіти та розвитку науки й передової практики виробництва. З метою покращення методичного забезпечення навчального процесу в Коледжі передбачається повне залучення педагогічних працівників до написання методичних розробок, навчальних програм, рекомендацій з вивчення окремих дисциплін чи їх розділів, написання курсових та дипломних проектів (робіт), проходження навчальних практик.
Кожен викладач постійно дбає про поповнення навчально-методичного комплексу навчальної дисципліни та про розробку і вдосконалення навчально-методичного комплексу студента. Низку методичних розробок викладачів Коледжу схвалено та рекомендовано для використання в навчальному процесі ВНЗ України І-ІІ р.а. Державним Методичним Центром Навчальних Закладів Культури і Мистецтва України (м. Київ).
3 метою підвищення ефективності навчально-виховного процесу в Коледжі постійно вдосконалюються форми і методи навчання. З цією метою широкого поширення набуває вивчення і поширення передового педагогічного досвіду, для педагогічних працівників ПСМНЗ Донецької області організовується школа педагогічної майстерності, курси підвищення кваліфікації (у відповідності до наказів управління культури і туризму Донецької ОДА, стажування викладачів ПСМНЗ та мистецьких відділень ВНЗ.
Навчальний процес зі спеціальності 025 (5.02020401) «Музичне мистецтво» здійснюється за навчальним планом, розробленим з урахуванням вимог освітньо-кваліфікаційної характеристики та освітньо-професійної програми підготовки фахівця, погоджених та затверджених у встановленому порядку.
Навчальною частиною щорічно складаються робочі навчальні плани, які затверджуються директором Коледжу. До робочих навчальних планів включаються графіки навчального процесу на поточний навчальний рік, співвідношення аудиторних годин та годин самостійної роботи студентів, передбачено терміни та форми підсумкового контролю. Керуючись нормативними документами Міністерства освіти і науки, молоді та спорту, Міністерства культури України, до робочих навчальних планів своєчасно вносяться відповідні зміни.
Розклад навчальних занять розробляється навчальною частиною, обговорюється та затверджується на засіданні Адміністративної ради на кожне півріччя і затверджується директором Коледжу. Протягом тижня з часу затвердження розклад оголошується на офіційному сайті Коледжу. У розкладах враховуються вимоги щодо логічної послідовності вивчення дисциплін, рівномірності навантаження студентів, оптимального використання аудиторного фонду.
Зміст навчання визначається навчальними програмами дисциплін та розробленими на їх основі робочими навчальними програмами, схваленими і затвердженими у встановленому порядку. З усіх дисциплін навчального плану спеціальності 025 (5.02020401) «Музичне мистецтво» розроблені комплекси навчально-методичного забезпечення, які, зокрема, містять теоретичний або лекційний матеріал з дисципліни, плани практичних, семінарських занять, методичне забезпечення самостійної роботи студентів, методичне забезпечення контролю.
Навчальний процес Коледжу здійснюється у відповідності до Положення, яке обумовлює здійснення поточного, календарного та підсумкового контролю, здійснення якого дає змогу об’єктивно і комплексно підходити до оцінювання навчальних досягнень студентів з урахуванням результатів усіх видів навчальної діяльності.
Забезпечення дисциплін навчального плану необхідними навчально-методичними матеріалами складає 100%. Всі матеріали вчасно переглядаються та коригуються згідно з планами роботи навчально-методичних структурних підрозділів Коледжу. Підготовка програм та робочих навчальних програм, методичних рекомендацій до самостійної та інших видів робіт здійснюється викладачами Коледжу.
Питання удосконалення якості підготовки молодшого спеціаліста, методичного забезпечення навчально-виховного процесу є на постійному контролі педагогічної ради, циклових комісій, де обговорюються питання про результати підсумкового контролю, наслідки контрольних робіт, академічних концертів, технічних заліків, ведення навчальної документації, методичних розробок, відкритих уроків та результати їх проведення, звіти викладачів про підвищення педагогічної та фахової майстерності, готуються матеріали до атестації викладачів.
Методична робота проводиться згідно з планами роботи методичної ради, що затверджені Педагогічною радою, й циклових комісій та спрямована на:
-
дослідження проблем педагогіки, психології, методик викладання спеціальних дисциплін;
-
розробку навчальних програм, комплексних контрольних робіт, методичних рекомендацій;
-
узагальнення досвіду роботи провідних викладачів, упровадження досягнень сучасної педагогічної науки;
-
проведення практичних заходів з урахуванням специфіки підготовки спеціалістів згідно з кваліфікаційними вимогами;
-
поповнення репертуару творчих колективів, ансамблів малих форм (аранжування, інструментування, переклади тощо).
Викладачі Коледжу активно співпрацюють з Донецьким обласним учбово-методичним центром культури за такими напрямами: читання лекцій на курсах підвищення кваліфікації для викладачів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів області, проведення методичних занять, відкритих уроків, майстер-класів, запрошуються до журі різноманітних конкурсів, очолюють обласні методичні секції викладачів початкових навчальних мистецьких закладів, пишуть та публікують методичні розробки, готують до друку репертуарні збірники.
Кадрове забезпечення
Навчальний процес зі спеціальності 025 (5.02020401) «Музичне мистецтво» за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» забезпечують 76 викладачів, які входять до складу десяти циклових комісій, з яких сім - випускаючі. Всі викладачі мають вищу освіту, відповідний педагогічний стаж роботи, володіють теоретичними знаннями та практичним досвідом роботи.
Покращенню професійної роботи викладачів сприяють індивідуальні та колективні форми методичної роботи. В Коледжі систематично проводяться семінари-навчання, педагогічні читання та семінари-практикуми з питань методології різних типів занять, про що свідчать протоколи засідань циклових комісій.
Коледж дбає про професійний ріст викладачів, сприяє залученню їх до наукової, методичної, видавницької роботи та концертно-виконавської діяльності.
Підвищення кваліфікації викладацького складу відбувається в Інституті післядипломної освіти ДАКККІМ (м. Київ) за рахунок коштів навчального закладу, відповідно до вимог чинного Колективного договору.
Кадрове забезпечення навчального процесу здійснюється через:
-
відповідність педагогічних кадрів вимогам до акредитації спеціальностей;
-
стажування та підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
-
створення умов для ефективної професійної діяльності педагогічних працівників;
-
забезпечення економічних і соціальних гарантій для професійної самореалізації педагогічних працівників, підвищення соціального статусу відповідно до їх ролі у суспільстві.
РОЗДІЛ ІV
Напрями та зміст розвитку Коледжу
Перспективні напрямки розвитку структури вищого навчального закладу:
-
продовження адаптації навчально-виховної діяльності Коледжу до вимог Закону України «Про вищу освіту» в редакції 2014 року;
-
створення груп загально-естетичного розвитку для дітей 4-5 років на базі хорового відділення сектору практики;
-
створення умов для надання відповідного комплексу знань, умінь і навичок для роботи зі звуком, використовуючи сучасні комп’ютерні програми та звукове обладнання;
-
збільшення переліку освітніх послуг за рахунок ліцензування нових спеціальностей мистецького напряму галузі знань 02 «Культура і мистецтво».
Перспективні напрямки впровадження інноваційних технологій навчання:
-
перегляд навчального плану у напрямку збільшення дисциплін професійно-фундаментальної та професійно-практичної підготовки;
-
перегляд змісту дисциплін соціально-гуманітарного циклу у напрямку наближення до фахової і професійно-практичної підготовки;
-
удосконалення системи вільного доступу до мережі Internet в бібліотеці та гуртожитку;
-
запровадження нетрадиційних та інноваційних технологій навчання;
-
створення навчально-методичної бази для дистанційного навчання викладачів шкіл естетичного виховання області (проведення майстер-класів, методичних занять, конкурсів, олімпіад, відкритих уроків тощо з трансляцією через Internet).
У сфері комп’ютеризації та інформації навчального процесу:
-
участь у відео конференціях, семінарах, вебінарах, майстер-класах видатних виконавців та викладачів світу;
-
використання супутникового телебачення для перегляду сучасних музично-театральних вистав, концертів видатних колективів світу і кращих виконавців (на спеціальних каналах класичної музики Mezzo, Music Classic та інші).
У сфері формування кадрового потенціалу, контингенту студентів та підвищення якості освіти:
-
залучення до викладацької діяльності кращих випускників мистецьких вищих навчальних закладів (за їх згодою);
-
розробка перспективного плану науково-методичної діяльності викладачів вищого навчального закладу;
-
реалізація системи безперервного професійного розвитку викладацьких кадрів Коледжу, стажування та підвищення кваліфікації кадрів;
-
розвиток співробітництва з провідними навчальними закладами музично-педагогічного профілю.
З метою залучення до навчання найбільш обдарованої музичної молоді:
-
створити банк даних про обдарованих учнів ПСМНЗ Донецької області;
-
щорічно проводити конкурси, олімпіади, відкриті академічні концерти з усіх спеціалізацій навчання;
-
активізувати концертно-лекційну діяльність студентів і викладачів в школах естетичного виховання Донеччини;
З метою підвищення якості знань:
-
наближення змісту гуманітарних та теоретичних курсів до сфери професійної підготовки фахівців-музикантів;
-
стимулювання персональної навчальної активності студентів через участь у роботі літніх шкіл, майстер-класів, семінарів відповідного профілю;
-
створення умов для досконального оволодіння студентами державною та іноземними мовами.
У сфері вдосконалення виховної роботи зі студентами:
-
виховання високих стандартів моральності і професійної етики;
-
виховання професійних ідеалів, а також прагнення до постійного підвищення професійних навичок;
-
виховання глибокого особистісного усвідомлення суспільної значущості, гуманістичної спрямованості діяльності музиканта-виконавця та викладача;
-
підтримка участі студентів у науково-практичних конференціях, семінарах, виконавських конкурсах, фестивалях, олімпіадах тощо.
У сфері вдосконалення практичної підготовки студентів та зв'язків з підприємствами:
-
формування у студентів професійних стандартів (ідеалів) моральності й професійної етики;
-
поглиблення взаємозв'язку навчального процесу з викладацькою та виконавською діяльністю закладів культури і освіти;
-
розширення практики створення баз практичної підготовки студентів у співпраці з установами початкової музичної освіти.
У сфері зміцнення та розвитку матеріально-технічної бази:
-
підтримування у відповідному технічному і санітарному стані наявні навчальні та допоміжні споруди;
-
доукомплектування тренажерного залу в гуртожитку;
-
оновлення інструментарію (роялі, піаніно тощо);
-
подальше обладнання навчальних кабінетів для групових занять інтерактивними дошками, технічними засобами навчання (CD- та DVD-програвачами, телевізорами, персональними комп’ютерами та іншим);
-
оновлення меблів у навчальних кімнатах;
-
оновлення бібліотечного фонду та каталогу аудіо-відеозаписів;
Розглянуто і узгоджено на засіданні Педагогічної ради БКМ ім.І.Карабиця Протокол № 5 від 20.12.2016
Концепцію складено у відповідності до Постанови КМУ «Про затвердження Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах» (із змінами)